Półroki wieszać czas...

 

21 czerwca, Noc Kupały, dzień przesilenia letniego. Dzień, gdy Słońce na półkuli północnej przebiega najwyżej po nieboskłonie, a dzień trwa najdłużej w roku. To idealny moment do wywieszenia kamer na półroczne naswietlenia - nie tylko pozwoli na zarejstrowanie pełnego przebiegu Słońca po niebie, ale też warunki pogodowe (temperatura) umożliwią trwałe i stabilne umocowanie kamer.

 

Zachęcamy nie tylko do wywieszania kamer w kierunku południowym (pamiętajmy, że na naszej  szerokości geograficznej w pionowej puszce odległość otworka - w pionie - od krawędzi papieru musi być co najmniej dwukrotnościa odległości otworka od powierzchni papieru) - pionowych i poziomych, ale także na Wschód i na Zachód - by zarejestrować wschody i zachody Słońca. Bardzo ciekawe efekty (jak na solarigrafii poniżej) da skierowanie w tym czasie puszki otworkiem na Północ - pozwoli na zarejestrowanie na jednym obrazie zarówno wschodu jak i zachodu Słońca - możliwość taka istnieje tylko przez krótki okres w okolicach przesilenia letniego.

 

Zachęcamy również do wywieszenia Światowidów - konstrukcji (czekamy na Wasze pomysły) pozwalających na zarejestrowanie pełnego horyzontu na jednym arkuszu papieru. Najprostsza konstrukcja to papier owinięty na trzepieniu (emulsją do zewnątrz) umieszczony wewnątrz puszki z czterama otworkami  skierowanymi na Wschód, Zachód, Południe i Północ. Ale nie ograniczajmy wyobraźni. Zachęcamy do konstruowania Światowidów z innym ukladem papieru wewnątrz kamery, niekoniecznie walcowatej, łącznie z dziurkami wykonanymi w powierzchni papieru.

 

Wywieśmy kamery teraz, a w grudniu plon będzie obfity i z pewnością wynagrodzi półroczne wyczekiwanie.

 

 

Noc Kupały, naświetlanie kilkudniowe rejestrujące na jednym obrazie wschód i zachód Słońca (aut. Marek Jasiński)

 

Naświetlanie półroczne, od 21 czerwca do 21 grudnia, w kierunku na Zachód (aut. Marek Jasiński)