Step-by-Step - półwalec z pojemniczka po kliszy.

Półwalec to konstrukcja kamery pozwalająca zminimalizować deformacje przestrzenne, a jednocześnie umożliwiająca uchwycenie czerwcowego górowania Słońca w kamerze znacznie mniejszej niż podwójny (sklejony) pojemniczek po kliszy czy puszka po napoju. Dzięki temu jest znacznie poręczniejsza, oszczędniejsza (papier umieszczany wewnątrz to kwadrat o boku niecałych 5cm) i łatwiejsza do zamaskowania w plenerze. Znakomicie spisuje się montowana zarówno pionowo, jak i poziomo.

Do wykonania takiej kamery będziemy potrzebowali pojemniczek po kliszy, prostokątny kawałek plastiku, nożyk do tapet, czarną taśmę izolacyjną, oraz blaszkę z otworkiem.

Pojemniczek po kliszy rozcinamy na pół otrzymując dwa identyczne elementy jak na zdjęciu powyżej. Najlepiej użyć pojemniczka bez rantu pod dekielkiem, lub, jeśli mamy pojemniczki z rantem, możemy ten rant odciąć po obwodzie - dzięki temu kamerka nie będzie jednym krańcem odstawała od podłoża, do którego będziemy ją montowali. Zachowanie rantu pozwoli za to na wykorzystanie oryginalnego dekielka do wzmocnienia (usztywnienia konstrukcji). Prostokąt  z czarnego plastiku, który utworzy przednią, płaską ściankę kamery, wycinamy na przykład z czarnej części pudełka po płycie CD, płaskie okładki z pudełka po DVD (przy dobrych układach z jednego pudełka po DVD można wyciąć do 16 scianek), dowolnego kawałka czarnego tworzywa - ważne, by było możliwie cienkie, a jednocześnie sztywne. Pamiętajmy, że grubość przedniej ścianki będzie wpływała na stopień winietowania i ograniczenie kąta widzenia kamery.

W standardowy sposób wykonujemy otworek w blaszcze (lub kupujemy gotową blaszkę z otworkiem) - Pinhole Designer podpowiada dla tego rozmiaru kamery średnicę otworka około 0.16mm. W prostokątnym kawałku plastiku (będzie miał wymiary okolo 30x45mm, ale oczywiście wymiary należy dobrać do posiadanej połówki kubeczka) wycinany otwór (jeśli tworzywo jest twarde i ciężko wyciąć otwór nożykiem do tapet, możemy posłyżyć się 10mm wiertłem do drewna - posiada stożek prowadzący - i wiertarką elektryczną, należy jednak uważać, bo niektóre tworzywa mają tendencję do pękania przy nieuważnej obróbce). Jeśli planujemy kamerę montowaną pionowo, otwór wycinamy bliżej jednego z krótszych boków prostokąta tak, by otworek mogł być umieszczony w odległości 15mm od krawędzi przedniej ścianki. Jeśli chcemy wykonać "poziomkę" otwór wycinamy na środku ścianki.

 

Blaszkę z otworkiem naklejamy na wycięty w przedniej ściance otwór przy pomocy kawałków czarnej taśmy izolacyjnej, uważając, by nie przyklejać kawałków taśmy zbyt blisko otworka - pod wpływem temperatury mogą się minimalnie przesunąć i zasłonić otworek.

 

Tak przygotowaną ściankę mocujemy do połówki pojemniczka również przy pomocy kawałków taśmy izolacyjnej. Musimy uważać, by na narożnikach nie pozostały prześwity. Warto również lekko wzmocnić konstrokcję owijając ją ciasno po obwodzie taśmą.

 

W miejscu, gdzie był dekielek, pozostaje nam otwór, przez który wsuniemy przycięty papier (emulsją do wnętrza kamerki), i który to otwór dobrze byłoby usztywnić (to najsłabsza mechanicznie część kamery i może pracować pod wpływem zmian temperatury).

 

Usztywnienie, a jednocześnie zatyczkę, kamery możemy wyciąć z oryginalnego dekielka - rozcinając go na pół, lub z kawałka plastiku (wycinająć przednią ściankę z pudełka po płycie CD/DVD będziemy mieli sporo skrawków nadających się do tego celu) wycinająć półkole dopasowane do kształtu i wymiarów otworu.

 

Część dekielka skierowaną do środka kamery zamalowujemy czarnym, wodoodpornym, markerem. Nie jest to konieczne, jeśli dekielek jest zrobiony z czarnego tworzywa, lub stosujemy wycięte z tego samego tworzywa co przednia ścianka półkole. Możemy zrezygnować ze stosowania dakielka i po prostu zakleić ten otwór paskami czarnej taśmy izolacyjnej, ale ryzykujemy, że kamera dość łatwo może ulec deformacji z tej strony.

 

Przycinamy prostokąt z papieru i wciskamy go (emulsją do wnętrza kamery, w stronę otworka) w kamerę, tak by dociskał się do wygiętej ścianki. Elestyczność taśmy izolacyjnej łączącej przednią ścianke z pojemniczkiem pozwoli na takie wciśnięcie papieru by nie mógł się poruszać wewnątrz kamery. Jeśli jednak przytniemy zbyt mały kawałek papieru i pozostanie odrobina luzu, możemy (a w zasadzie powinniśmy) przymocować go do ścianki pojemniczka przy pomocy kawałeczków taśmy izolacyjnej (podobnie jak mocujemy papier w kamerkach walcowych).

 

Po włożeniu papieru zakładamy połówkę dekielka lub wycięte z tworzywa półkole i przyklejamy taśmą izolacyjną. Oczywiście, tu także szczególnie dbamy, by nie pozostawić prześwitów na krawędziach i w narożnikach.

Tak przygotowaną kamerę możemy dodatkowo okleić (owinąć) taśmą izolacyjną w kolorze dopasowanym do podłoża, na którym zamierzamy zamontować kamerkę. Należy pamiętać, by nie przyklejać taśmy izolacyjnej zbyt blisko otworka, gdyż przesuwając się po nagrzaniu przez padające promienie słoneczne może wejść w pole widzenia kamery (znacznie je ograniczając) lub nawet zasłonić otworek.

 

(Tekst: Marek Jasiński. Zdjęcia: Krystian Kleszcz.)