Półroki wieszać czas...

21 grudnia, dzień przesilenia zimowego, gdy Słońce na półkuli północnej przebiega najniżej po nieboskłonie, a dzień trwa najkrócej w roku. To doskonały moment do wywieszenia kamer na półroczne naswietlenia - pozwoli na zarejstrowanie pełnego przebiegu Słońca po niebie. Warto spróbować, mimo że warunki pogodowe (temperatura) utrudniają nieco trwałe i stabilne umocowanie kamer. Zima to pora roku, w której ośnieżony krajobraz będzie dominował nawet w półrocznej ekspozycji.

Zachęcamy nie tylko do wywieszania kamer w kierunku południowym (pamiętajmy, że na naszej  szerokości geograficznej w pionowej puszce odległość otworka - w pionie - od krawędzi papieru musi być co najmniej dwukrotnościa odległości otworka od powierzchni papieru - jeśli chcemy dotrwać z naświetlaniem do czerwca przyszłego roku) - pionowych i poziomych, ale także na Wschód i na Zachód - by zarejestrować wschody i zachody Słońca.

Zachęcamy również do wywieszenia Światowidów - konstrukcji (czekamy na Wasze pomysły) pozwalających na zarejestrowanie pełnego horyzontu na jednym arkuszu papieru. Najprostsza konstrukcja to papier owinięty na trzepieniu (emulsją do zewnątrz) umieszczony wewnątrz puszki z czterama otworkami  skierowanymi na Wschód, Zachód, Południe i Północ. Ale nie ograniczajmy wyobraźni. Zachęcamy do konstruowania Światowidów z innym ukladem papieru wewnątrz kamery, niekoniecznie walcowatej, łącznie z dziurkami wykonanymi w powierzchni papieru.

Wywieśmy kamery teraz, a latem plon będzie obfity i z pewnością wynagrodzi półroczne wyczekiwanie.

Poniżej przykładowe solarigrafie z minionego półrocza:

(powyższe solarigrafie autorstwa Marka Jasińskiego)