Spotkanie z Maciejem Zapiórem we Wrocławiu.


Klamra czasoprzestrzeni

Solarigrafia pozwala rejestrować rzeczywistość z ultra-długimi czasami ekspozycji sięgającymi nawet pół roku i więcej. Do jej praktykowania nie potrzeba aparatu fotograficznego, wystarczy wykonana własnoręcznie z powszechnie dostępnych materiałów tzw. kamera otworkowa.
 

Zdjęcia prezentować będzie Maciej Zapiór, absolwent studiów doktorskich z astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim w zakresie fizyki Słońca. Solarigrafia, w której autor zdjęć odnajduje swoiste połączenie astronomii i sztuki, jest jego wielką pasją.
Podczas pokazu Pavla Zapiór wykona utwory na flet solo luźno związane z tematem upływu czasu.
 

Solarigrafia... Obrazy malowane Słońcem. Powrót do korzeni Fotografii. Camera obscura, materiał światłoczuły. Tylko tyle i... aż tyle. Pierwsza fotografia Niecephore’a Niepce’a – światłoszczelne pudełko z otworkiem, płytka pokryta asfaltem syryjskim, wielogodzinne naświetlanie, widok z okna, rok 1826. Prawie 200 lat później Sławek Decyk i Paweł Kula używają takiej samej kamery i współczesnego papieru światłoczułego, który samoistnie ciemnieje pod wpływem światła. I tylko jeden szczegół więcej – ślad pozostawiony przez Słońce w czasie wielodniowych naświetleń. Pierwotnie projekt „Solaris” miał rejestrować wędrówkę Słońca po niebie pomiędzy przesileniami. Szybko jednak wyszedł poza postawione ramy i zyskał popularność na całym świecie. Solarygrafia, bo tak nazwali tę technikę, zaczęła być używana do rejestrowania obrazów w czasie krótszym i dłuższym niż rytm wyznaczony przez podróż Ziemi po orbicie. Rejestracja procesów nie podlegających normalnej percepcji. Wzrost roślin, budowy, rozbiórki, zmiany niedostrzegalne w codziennym pośpiechu. Kondensacja czasu do wymiaru właściwego fotografii, a jednocześnie tak różnego od tej fotografii, do której jesteśmy przyzwyczajeni.
http://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/f69/19.html
 
Klamra czasoprzestrzeni; 12 lutego 2013 r. godz. 18.00
zdjęcia, prowadzenie spotkania: Maciej Zapiór
oprawa muzyczna: Pavla Zapiór
Galeria ODT, wstęp wolny
 
Ośrodek Działań Twórczych Światowid
ul. Sempołowskiej 54A,  Wrocław

 
Więcej informacji na stronie.
 
Zapraszamy!
 
 
komarek66 [2013-02-17, 17:54 ]
Podobnie było w Sopocie na wernisażu, ze sztuką jesteśmy na bakier...
Marek Jasiński [2013-02-15, 23:05 ]
Ważne, że choć trochę przyszło ;) Obserwuję ostatnio różne wernisaże nietypowej twórczości, i... strasznie kameralne są.
Maciej Zapiór [2013-02-15, 18:19 ]
Nikt nie robil zdjęć.
Opiszę pokaz w kilku zdaniach:
Zima jak co roku zaskoczyła drogowców i z tego powodu było mało ludzi. Pavla Zapiór zagrała na początku na flecie Pieśń Seikilosa - liczący sobie ok. 2000 lat najstarszy zachowany utwór muzyczny oraz wariacje na jego temat autorstwa Jana Novaka. Potem tytułem wprowadzenia wspomniałem o 7 sztukach wyzwolonych. W starożytnej Grecji nie istniało rozróżnienie pomiędzy nauką i sztuką. Do "sztuk" zaliczano np. astronomię i muzykę. Następnie zaprezentowałem około 60 solarygramów z puszek i aparatu małoobrazkowego. Całość zamknęął utwór Jana Sebastiana Bacha "Sonata e-moll cz.2".
Marek Jasiński [2013-02-13, 19:04 ]
A jakąś fotorelację miałbyś zapodać?
Maciej Zapiór [2013-02-13, 01:40 ]
Dziękuję wszystkim za przybycie.
solarigrafiadębica [2013-01-28, 11:55 ]
Fajnie! coś się dzieje ciekawego:)