Forum > Konstrukcje > Taśmy klejące


Autor: gmalan

Marek Jasiński [2015-06-16, 23:27 ]
:) Przy półrocznych używkach to i ciepło i zimno zadziałało. Zima też na pewno ma znaczenie, bo taśma się musi skrócić termicznie (chyba że klej jej nie pozwoli i tylko naprężenia będą - czasem zdarza się, że pojemniczek zawinie się pod przednią ściankę). Kiedyś pierwszą półroczną kamerę z puszki po energetyku mocowałem do barierki na moście - niewygodnie było, więc złapałem przez środek. W grudniu zdjąłem w kształcie klepsydry ;) http://plfoto.com/zdjecie,pinhole,bez-tytul u,2022897.html
gmalan [2015-06-16, 13:08 ]
Po prostu klej się trochę rozrzedził i naciągnięta taśma zapracowała.
gmalan [2015-06-16, 13:07 ]
Chyba miałeś rację. Wrzucenie do zamrażarki wiele nie dało. Nie widać przemieszczenia taśmy. Natomiast jak wystawiłem na słońce, to taśma się skurczyła i wyraźnie widać ślad w miejscach gdzie była mocniej naciągnięta.
Marek Jasiński [2015-06-15, 23:47 ]
He he, może i dziwny ;) Nie wypróbowałem, ale też o tym myślałem ;) Nie miałem okazji sprawdzić. Jak masz możliwość, wsadź do zamrażarki taką kamerkę i za jakiś czas zobacz ślad po kleju, ile się końcówka przesunęła. Ale kilka problemów - stawiam, że obkurczanie zbyt mocno naprężonej taśmy przyspieszy wyższa temperatura (lżej trzymający, stopiony klej), z drugiej strony niska temperatura skurczy taśmę termicznie, ale klej też stężeje i będzie utrudniał przesuwanie się zwojów taśmy względem siebie (więc może najpierw wygrzać - w piekarniku z termoobiegiem tak z 80 stopni - a potem zmrozić?). Drugi problem - ostatni zwój zamykający kamerkę - jego nie da się przyspieszyć, to znaczy dałoby się już po załadowaniu papieru, tylko pytanie jak papier zniesie wygrzewanie i mrożenie. Zawsze można probować nie lepić kleju do tego ostatniego zwoju (co akurat w przypadku półwalców może być trudne, bo przeważnie klej daje się w górnej i w dolnej części kamerki. No i ostatnia kwestia - czasu i miejsca na wykonanie tej operacji - o ile jeszcze wygrzewanie setki kamerek jestem sobie w stanie wyobrazić w piekarniku, to wsadzenie tej ilości do zamrażalnika (normalnie używanego i załadowanego) wydaje się być problematyczne ;)
gmalan [2015-06-15, 21:46 ]
No dobra, może mój pomysł wyda się dziwny... ale i tak jestem pewien, że Marek już go wypróbował i może się w tej kwestii wypowiedzieć.
Otóż - taśma kurczy się najbardziej w niskije temperaturze. Sezonowanie to oczywiście proces, na który ma wpły masa czynników w tym czas - z którego przyspieszaniem bywają problemy.
Ale, czy wstawienie kamer do zamrażalnika nie spowoduje obkurczenia się taśmy w sposób, że tak powiem, kontrolowany i nie zminimalizuje ryzyko poruszenia w terenie?
gmalan [2015-06-14, 18:57 ]
Cholera, obawiam się zatem, że za bardzo ponaciągałem taśmę w mojej flocie na nadchodzący sezon (a nie chce mi się już tego demontować). No nic, najwyżej część będzie poruszona.
Dzięki za info o Scapach.
Marek Jasiński [2015-06-14, 18:50 ]
Skoro już robię reklamę, to w tej chwili na allegro: http://allegro.pl/listing/user/listing.php? us_id=5387106&order=m&string=scapa&search_scope=userItems-53 87106&bmatch=seng-ps-mp-p-sm-isqm-4-moda-0610
http://allegro.pl/listing/user/listing.php? us_id=2973676&order=m&string=scapa&search_scope=userItems-29 73676&bmatch=seng-ps-mp-p-sm-isqm-4-moda-0610
http://allegro.pl/listing/user/listing.php? us_id=5238362&order=m&string=scapa&search_scope=userItems-52 38362&bmatch=seng-ps-mp-p-sm-isqm-4-moda-0610
Marek Jasiński [2015-06-14, 18:44 ]
Ale różne warianty kolorystyczne można sobie opędzić przy pomocy http://www.mpartner.com.pl/product_info.php ?cPath=22&products_id=573 i http://www.mpartner.com.pl/product_info.php ?cPath=22&products_id=46 - tylko najpierw uzgodnić ze sprzedawcą, jakie tak naprawdę odcienie są w zgrzewce ;)
Marek Jasiński [2015-06-14, 18:38 ]
O, mpartner.com.pl - http://www.mpartner.com.pl/index.php?cPath= 22&sort=1a&filter_id=11 - niestety, znowu asortyment kolorystycznie pozostawia wiele do życzenia. Do rozczajenia różnica pomiędzy typem 2701 a 2702, z tego co pamiętam to przewinęły się przez moje ręce oba typy, i nie zauważyłem jakiś szczególnych różnic.
Marek Jasiński [2015-06-14, 18:31 ]
No dobra, to jakie miałe przygody z kurczącymi się taśmami, trochę skrobnąłem pod http://solarigrafia.pl/imgs/4885/podglad.ht ml
A teraz do samych taśm. Używanie taśm tanich, bylejakich (choć w sumie tanie nie przekłada się na kiepskie), zawsze się mści w najmniej niespodziewanym momencie. A to klej wyschnie, a to rogi taśmy wejdą w pole widzenia otworka (czy wręcz go załonią), a to się niemiłosiernie skurczy... Dobrze przetestować sobie różne taśmy (byle powtarzalne, te tanie w marketach przeważnie albo noname, albo zmieniają się dostawcy jak w kalejdoskopie). Tak jak Grzegorzu zauważyłeś, czarna TESA jest rewelacyjna, nie jest jakoś dramatycznie droga (kilka złotych za rolkę), a przez internet kupowana jeszcze taniej. Oczywiście przy klejeniu nie można jej naciągać, bo zapracuje. Niestety, TESA w innych kolorach pracuje mocno i nie ma sensu takiej kupować. Z kolorowych do maskowań rewelacyjne są taśmy SCAPA - przede wszystkim się nie obkurczają samoistnie, oczywiście tu też nie można naciągać mocno taśmy przy oklejaniu. Jak się dogrzebię do nienaruszonej rolki, to podam symbol. Niektóre partie mają niestety dziwny klej, który dobrze trzyma jak się odrywa taśmę z rolki, ale przy ponownym sklejwniu już nie, szybko odchodzi - ale wtedy doskonale działa podgrzanie końcówki taśmy płomieniem zapalniczki i dociśnięcie rozgrzanej taśmy palcem. Dodatkową (ale nie do przecenienia) zaletą taśm SCAPA jest kolorystyka - prawie każdy kolor występuje w wersjach różniących się jasnością (na przykład jasnobrązowy i ciemnobrązowy), co pozwala całkiem precyzyjnie dobrać maskowanie. Cenowo podobnie jak TESA, warte swojej ceny. Sprzedawca do wygooglania w sieci (jakoś po kluczach: SCAPA sklep kup), niestety nie zawsze dysponuje pełnym asortymentem kolorów. Opłaca się wtedy zrobić większy zakup (bo przesyłka). A, nie warto tylko kupować czarnej SCAPy - wyjątkowo kiepsko się lepi, odchodzi, a przy konstruowaniu kamerki trudno każdy kawałek przypalać ;) W zasadzie od kiedy znalazłem te dwie taśmy (TESA, SCAPA), nawet nie próbuję eksperymentować z innymi ;) Ale tak jak pisałem - warto sprawdzić wcześniej, czy taśma nie będzie się odlepiała, i w razie potrzeby przygrzać i docisnąć końcówkę taśmy.
gmalan [2015-06-14, 14:56 ]
Powiedzcie parę słów o swoich doświadczeniach z taśmami.

Ja najpierw używałem "taniej" szerokiej taśmy szarej lub czarnej. Niestety okazało się, że cena ma znaczenie, bo klej wietrzał i taśma po prostu odpadała.
Przerzuciłem się więc na "drogą" taśmę tego samego rodzaju - firmy Tesa. I jak dotąd jestem zadowolony.

Tego typu taśmy jednak mają taką wadę, że są dosyć sztywne. Zaklejanie nimi rogów i kantów (szczególnie na łukach i przy malutkich puszeczkach - półwalec z kliszy) jest mało skuteczne.
Dlatego korzystam jednocześnie z czarnej taśmy izolacyjnej, która zdaje lepiej egzamin na łukach i załamaniach. Na początku korzystałem z taśmy którą miałem jeszcze w swoim zestawie narzędzi. Charakteryzowała się tym, że była zupełnie nieprzezierna. Przyłożenie do niej silnej latarki nie powodowało przebicia światłem. Niestety szybko mi się skończyła.

Kupiłem więc w Obi kolejną taśmę "certoplast" ale okazało się, że światło latarki przebija się przez powłokę. Nie wiem jak to się będzie zachowywać "w boju"

Macie jakieś ulubione i sprawdzone rozwiązania w tej kwestii?