Forum > Konstrukcje > Solarki podzwrotnikowe.


Autor: gmalan

Maciej Zapiór [2016-02-21, 22:10 ]
Podzwrotnikowe (28N): http://analemma.pl/teide-obsevatory
Marek Jasiński [2015-07-24, 23:30 ]
A fakt, róźnią się tylko kątem nachylenia. Najłatwiej przeliczyć to sobie na biegunie ;) 23, no, przyjmijmy 24 stopnie nad horyzontem w przesilenie. Podwójny półwalec z pojemniczków po kliszy powinien widzieć 19 stopni nad horyzontem (jeśli ustawiony poziomo), więc w przesilenie powinien zarejstrować spiralkę ;) No to koniecznie za rok trzeba coś takiego zrobić ;) (albo najbliższą zimą wysłać gdziś na Antarktydę ;) )
Maciej Zapiór [2015-07-24, 15:23 ]
Z polwalcem Marku nic nie musisz kombinowac. Robisz polwalce z bardzo szerokim katem widzenia. Kolo male po ktorym porusza sie Sloonce w dzien przesilenia jest takie samo na wszystkich szerokosciach geograficznych.

2 anamorfy pojechaly na biegun poludniowy w zeszlym roku. Ale czy i kiedy wroca, to sie okaze.
Marek Jasiński [2015-07-23, 19:31 ]
Ponaciskaj zatem i na anamorfa ;) Albo im podeślij. Czasu jeszcze dużo, a taka spiralka byłaby ciekawa. Chociaż trzeba by ją rozprostować... Muszę wyliczyć półwalca, może odpowiednio długi dałby radę...
Maciej Zapiór [2015-07-23, 17:13 ]
Marku:
1. nie dostalismy skanu z celujacej w zenit. Moze by zlapal. Slonce 21 VI jest tam 10 stopni nad horyzontem.
2. Wydaje mi sie, ze to krysztalki lodu.

Lukaszu:
Nie. Witek sam zrobil kamerke. Ja go tylko naciskalem.
lukasz.janczy [2015-07-19, 11:51 ]
Czyżbyś Maćku bym na zesłaniu razem z Witkiem K.? :)
Marek Jasiński [2015-07-17, 12:53 ]
Maćku,takie jeszcze pytanie odnośnie Spitsbergenu,w zasadzie dwa:
1) Jak rozumiem, z tej poziomej patrzącej w Zenit nic nie wyszło? Odpowiednio ustawiony anamorph z dziurką patrząca w niebo nie m miałby szansy zarejestrować pełnego koła przy przesileniu letnim?
2) Temperatura - kropki to zapewne uszkodzenia papieru (krystalizacja wilgoci). A nie można wysnuć jakiś wniosków, czy temperatura wpływa na światłoczułość papieru? Kiedyś Tarja sugerowała, że poniżej -20C papier już nie rejestruje. Wydaje mi się to niemożliwe, a nie było wystarczająco mroźnej i słonecznej zimy pod tamtej pory.
Maciej Zapiór [2015-07-17, 11:55 ]
Zestaw co mielismy na Spitsbergenie: http://analemma.pl/sss 77N

Skoro 14.5N, to Slonce w zenicie bedzie 2 razy w roku. Zobacz sobie to:
http://astro.unl.edu/classaction/animations /coordsmotion/sunmotions.html
Jesli po tym bedziesz mial pytania, to pytaj.

Jesli bym mial dac tylko jedna puszke, to dalbym poziomke na E lub W.
Ew. daj jakas pionowo do gory, np. z wnetrza studni :) Powtorzymy eksperyment Eratostenesa :)
Marek Jasiński [2015-07-17, 00:09 ]
Cza było pisaś SMSa a nie liczyć, że przeczytam ;) Z tego co wiem, to czasu mało. I nie Korzenia, bo to Komarek ;) (długo się zastanawiałem, kogo masz na myśli, dopiero te Filipiny mi wyszły ;)
No to już piszę o pomysłach, odtwórczo, bo kiedyś taki zestaw zrobiłem, polecieć miał do Ekwadoru (tam jeszcze bliżej Równika) i przepadł już kilka lat temu... A więc klasyczny Światowid, cztery pionowe kamerki (tak, wiem, nie zmieści się Słońce, nawet jak dasz otwór przy samym wieczku, ani na Południe, ani na Północ, ale na Wschód i na Zachód dadzą radę - bo tam Słońce pionowo będzie wschodziło, chyba że się mylę), do tego cztery kamerki poziome (też Światowid) - te sobie z górowaniami poradzą ;) Do tego dwie kamerki leżące w osi Północ-Południe i Wschód-Zachód z otworkami pionowo w górę - pewnie by się przydało kawałek szkła na to nakleić, żeby nie zalewało). I Maciek Zapiór by pewnie zaproponował kamerkę nachyloną zgodnie z osią świata, ale to chyba nie da odkrywczego obrazu - powinno dać idealnie równoległe ślady Słońca niezależnie od szerokości (Maćku, sprostuj jeśli się mylę, wyobraźnia mi w takich przypadkach zawodzi). Co do kamerek leżących otworkiem do góry to jeszcze bym się zastanowił nad takimi ułozonymi po przekątnej do głównych kierunków świata - Północny-Wschód i Północny-Zachód - powinny dać ładne słoneczne sinusoidy. No zrobiłbym jeden taki zestaw z półwalców, i jeden z walców. To taka wprawka z geometrii/astronomii. Poza tym w zależności od krajobrazu i kierunku świata. Ze względu na kąt górowania bym raczej się nastawiał na poziomki, i to z otworkiem patrzącym nie poziomo, a raczej nieco w górę. No właśnie, do multiświatowidów bym dodał jeszcze poziomki patrzące w niebo pod kątem albo 45stopni, albo jakoś inaczej dopasowanego do kątów górowania ;)
gmalan [2015-07-16, 21:39 ]
Cześć
piszę do Was w następującej sprawie.
Mój kolega (Marku, mówię o Korzeniu ;)), którego zaraziłem solarigrafią właśnie jedzie na rok na Filipiny. Szerokość geograficzna 14.5!
Tam w lecie słońce świeci ... delikatnie mówiąc pionowo z góry albo i gorzej :)

Moje pytanie zatem: jakie konstrukcje/kadry proponujecie?