Forum > Papiery > Papier do Cyjanotypii


Autor: rocker

rocker [2012-04-25, 20:27 ]
Dzięki za linka - to ja chyba jednak pomyślę nad tym - a na razie zabieram się za lekturę stronki przez ciebie podanej.
gefler [2012-04-25, 19:54 ]
ok to najprostszy przepis wygląda tak:

roztwór a):
25g cytrynianu żelazowo-amonowego (zielony)
60ml wody destylowanej

roztwór b):
9g żelazicyjanku potasowego
60ml wody destylowanej

roztwory a) i b) zmieszać w proporcji 1:1 bezpośrednio przed nałożeniem na podłoże

UWAGA!: roztwory po zmieszaniu są nietrwałe!

na przygotowanie jednego arkusza papieru o formacie A4 wystarczy rozprowadzić 4ml roztworu uczulającego (a+b)
Im więcej roztworu wykorzystasz tym głębszy odcień błękitu (a nawet granatu) otrzymasz finalnie.

ok to teraz po kolei co i jak :D

1) bierzesz arkusz papieru (najlepiej akwarelowego) albo inny porowaty materiał/tkaninę, moczysz go w gorącej wodzie, delikatnie podsuszasz i rozkładasz na szybie (umyta i odtłuszczona) przyklejając go np papierową taśmą do szyby. (tzw. dekatyzacja papieru)

2) mieszasz sobie roztwory a) i b) w proporcji 1:1 i nakładasz pędzelkiem, gąbką czy czym tam chcesz na papier (tu można zaszaleć bo zależnie od tego jak rozprowadzisz roztwór, uzyskasz różne efekty. np równomiernie rozprowadzony roztwór da najlepszy efekt fotograficzny ale można sie bawic np. w chlapanie kroplami... efekty potrafią być zaskakujące i bliższe malarstwu anizeli fotografii)

3) kiedy rozprowadzisz roztwór pozostawiasz papier do wyschnięcia po czym odcinasz go od szyby wkładasz do kopioramki razem z przygotowanym negatywem (uczulony papier łączysz stykowo z negatywem - emulsja do emulsji)

4) po zamknięciu kopioramki wystawiasz papier na naświetlanie - na słońce bądź lampę kwarcową - na ok 15 min (w słoneczny dzień).
Emulsja jest uczulona na światło UV także naświetlając lampą kwarcową doradzam noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV bo można sobie wzrok popsuć ;)

5) po naświetleniu wyjmujemy papier i wywołujemy go... w wodzie! :D
tak długo aż przestanie się zabarwiać na niebiesko ;)

6) wywołaną odbitkę suszymy i mamy własną fotografie cyjanotypową :D

ok to chyba tyle ;)
na konic kilka informacji.
- odczynniki z powodzeniem można kupić na allegro bądź na stronie
http://szlachetnafotografia.com/procesy-his toryczne-zestawy/ - tu są też gotowe zestawy ale myślę, ze zabawa z mieszaniem odczynników jest fajniejsza.

- kopioramkę najłatwiej zrobić z 1 antyramy w taki sposób, że tą tylną tekturę tniemy na 3 części i każdą z tycz części mocujemy do szyby np klipsami bindującymi. Daje to możliwość podglądania odbitki w czasie naświetlania (zdejmujemy tylko jeden fragment tektury i odchylamy papier, pozostałe 2 trzymają mocno resztę i zapobiegają przesunięciom papieru względem negatywu)

- Jeżeli będziesz rozsmarowywał substancje światłoczułą pędzlem to koniecznie takim bez metalowej skuwki (metal wchodzi w reakcję), np takim do ciast bądź smarowania mięsa na grillu :)
rocker [2012-04-25, 12:02 ]
To podaj jakiś prosty przepis - bo ja szczerze mówiąc jestem na bakier z chemią :D czytałem coś o tym na necie /tzn. jak zrobić ten papier samemu/ ale dla mnie to zupełnie czarna magia. Nie mówiąc już o samym zdobyciu odczynników. Trzeba jakieś sklepu dla młodych chemików poszukać.
gefler [2012-04-25, 10:12 ]
Rocker, ja Ci osobiście polecam zrobić sobie samemu papier do cyjanotypii :) plus tego taki, że sam dawkujesz ilość "emulsji" światłoczułej a do tego nawet jak nie wyjdzie w solarigrafii to można się nieźle pobawić samą techniką ;) odczynniki są stosunkowo tanie (potrzebujesz tylko 2 tak na dobrą sprawe)a "negatywy" formatu A4 mozesz sobie wydrukować na drukarce laserowej na folii ;)no i najważniejsze, nie potrzebujesz ciemni bo światło żarówki takiej zwykłej nie reaguje ;)
rocker [2012-04-24, 22:13 ]
No to chyba dam sobie spokój - szkoda kaski - wolę zapolować na coś na allegro niż wywalić tak kaskę.
Marek Jasiński [2012-04-22, 22:05 ]
Obawiam się, że na cyjanotypię to nawet w aparacie ten kwadrans będzie za mało - ale póki nie spróbujesz nie będziesz wiedział. O delikatnych szczegółach raczej możesz zapomnieć...
rocker [2012-04-20, 23:24 ]
Ja się zastanawiam bardziej z naświetlaniem w aparacie niż w puszce. Czyli naświetlanie z czasem do 10 - 15 minut. Tylko się boję jak to wyjdzie z delikatnymi elementami na fotografii.
gefler [2012-04-19, 23:46 ]
co do samej cyjanotypii, w naświetleniu biorą udział biorą związki żelaza, które są uczulone na promieniowanie UV, a w związku z tym iż emulsja składa się głównie z żelazicyjanku potasu i cytrynianu amonowo-żelazowego, to nie spodziewałbym sie jakichkolwiek wariacji kolorystycznych poza cyjanowym błękitem ;) no i w zasadzie w nasłoneczniony dzień naswietlanie (nawet bez wywoływania w wodzie) daje efekty po 5 min także... no nie wiem ;) dzieżko mi powiedzieć jak spisze się gotowy papier do cyjanotypii ale własnoręcznie przygotowany papier z epwnością nie będzie ciekawym materiałem Solarigraficznym ;) to tak z mojego doświadczenia z tą techniką ;)

PS. cyjanotypia moze nie dać zaskakujących rezultatów w solarigrafii ale polecam każdemu zabawe z tą techniką przy innych dociekaniach fotograficznych :D
rocker [2012-04-19, 23:13 ]
Dzięki za odpowiedź. Właśnie wydawało mi się że gdzieś u ciebie widziałem takie foto. Zastanawiałem się jak by to wyszło na aparacie, przy naświetlaniu typu 10 - 15 minut. Boję się że płukanie zabrało by szczegóły fotografii. Szczególnie przy takich fotkach:
http://www.solarigrafia.pl/imgs/734/podglad .html albo
http://www.solarigrafia.pl/imgs/733/podglad .html
Marek Jasiński [2012-04-19, 09:33 ]
Tego papieru nie próbowałem (podejrzewam, że mogą być różnice w recepturze i wykonaniu), ale sprawdzałem podobny - http://solarigrafia.pl/articles/40/read.htm l - zasadniczo efekty nie są powalające, a rocznego testu w końcu nie powiesiłem. Spróbuję teraz w czerwcu nakleić na szybę dwa półwalce, jeden na 6, a drugi na 12 miesięcy. Chociaż... cudów bym się nie spodziewał. No i papier musi być chroniony przed wilgocią, więc albo na oknach (wewnątrz pomieszczeń), albo szkiełko mikroskopowe naklejone na otworek i uszczelnione.
rocker [2012-04-18, 23:54 ]
Czy ktoś go próbował????
http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_in fo.php?cPath=52_57&products_id=4419
Tak się zastanawiam czy nie zakupić sobie paczuszki - tylko nie wiem jak się sprawdzi - ale raczej chyba krótkie naświetlenia typu do tygodnia aby nie prześwietlić go za bardzo.