Forum > Informacje > Solarigrafia on-line


Autor: Jarek Putaj

Marek Jasiński [2013-12-25, 01:33 ]
Hej, Panowie ;) Coś tak po cichu podmieniliście kamerę i zawartość ;) Widzę, że teraz w środku Agfa MCP, co dobrze rokuje na najbliższe pół roku :) Napiszcie coś więcej, czy zmieniliście sposób oświetlania wnętrza i częstotliwość wykonywania zdjęć? No i muszę dodać, że Wasz film z pierwszego naświetlania na wernisażu robił furorę :) Dziękuję!
Marek Jasiński [2013-10-27, 23:07 ]
Zdjęcie wyszło znakomicie, po podglądzie obawawiałem się, że będzie gorzej :) Kamerki niestety nie mam, za to co do papierów proponowałbym jednak pozostanie przy kodaku (albo i agfę od przesilenia do przesilenia). Natomiast proponowałbym pomyśleć nad oświetlaniem papieru tylko na czas robienia zdjęcia do filmu, i wrzucania tego ostatniego zdjęcia w podgląd on-line. Częstotliwość raz na minutę do takiego podglądu jest wystarczająca, a obce oświetlenie zminimalizujecie do minimum.
Jarek Putaj [2013-10-27, 21:38 ]
Pierwsze zdjęcie zrobione: http://solarigrafia.pl/imgs/3169/podglad.ht ml

Od jutra do grudnia będzie wisieć Agfa MCP 310 RC, co później? Czekamy na propozycję.

Jeżeli ktoś ma jakąś kamerkę na wypożyczenie, o dość dobrych parametrach,to proszę o kontakt.
Jarek Putaj [2013-07-16, 22:22 ]
To, że obraz będzie czerniał niestety wiedzieliśmy już z testów. Ale negatyw tak naprawdę wygląda dużo lepiej niż na podglądzie - tu widzimy negatyw w świetle czerwonym + kamera ma dość kiepską rozdzielczość. Może na kolejne półrocze ktoś użyczy dobrą kamerę?
Ze światłem początkowo był taki zamysł jak piszesz, ale jeszcze przed wdrożeniem upadł - ciężko ustawić tak czas by wszystko zsynchronizować (pewnie wykonalne), ale trzeba wziąć poprawkę, że kamera zanim chwyci ostrość to potrzebuje kilka sekund.
Marek Jasiński [2013-07-14, 22:31 ]
Tak sobie właśnie popatrzyłem na obraz z kamery - nie minął jeszcze miesiąc, a papier jest już solidnie pociemniały. Trudno wyczuć na ile za sprawę podświetlania, a na ile z normalnej rejestracji obrazu. Taki pomysł - do zastosowania na przyszłe półrocze, a i do wdrożenia (bo to programowo) jeszcze teraz - skoro obraz i tak odświeża się co sekundę, to może zwiększyć interwał do powiedzmy 10 sekund, a podświetlanie włączać tylko na moment rejestracji obrazu - niech nawet to będzie podświetlane przez 1 sekundę z 10 - to do 10 razy mniejsze zaświetlenie niż teraz, a chyba nie będzie ze stratą dla idei projektu.
Jarek Putaj [2013-06-27, 16:26 ]
Światło czerwone niszczy obraz, dlatego gdy na pewno nie będzie słońca to wyłączamy oświetlenie. Dodatkowo, tego światła jest bardzo mało, tak jak pisałem poprzednio, diody 12V zasilamy napięciem 5V.
Ile obraz wytrzyma? Zobaczymy. Wszyscy nabieramy nowych doświadczeń. Kolejne projektu tego typu na pewno będę jeszcze lepsze ;)

Nad tym światłem na środku w kolorze zielonym zastanawialiśmy się bardzo długo podczas poprzednich prób.Hipotez było kilka. Rozwiązanie poznaliśmy dopiero gdy wyciągnęliśmy negatyw ;) To światło, to odbicie od przedniej strony kamery (zdjęcia kamery dałem w pierwszym newsie na stronie).

Ja wpadliśmy na pomysł? Po prostu tak wyszło ;)
Maciej Zapiór [2013-06-27, 16:05 ]
Jeszcze sie zastanawiam:
nie baliscie sie, ze swiatlo oswietlajace puszke od wewnatrz zniszczy obraz?
Widze zielonkawy odblask po srodku nieco w dol. To odbicie diody? Piszesz, ze czerwona.
Maciej Zapiór [2013-06-27, 15:49 ]
Genialnie to wyglada! No i, ze to dziala caly czas.
Eh, zrobic szybka animacje z pol roku, to bylby czad!
Powodzenia!

Fajnie by bylo zobaczyc jak cala konstrukcja wyglada.

Jak wpadliscie na ten pomysl?
Jarek Putaj [2013-06-25, 15:39 ]
Cały czas zabieram się by napisać artykuł z informacjami technicznymi na temat tego projektu, ale niestety ... czas.

Na szybko. Kamerka wygląda jak fotoradar (ze względu na kąty widzenia kamery wifi). W kamerce zastosowaliśmy diody czerwone (na pasku 12V) i zasilamy je 5V - są umieszczone za kamerką wifi - w tej chwili świecą się 2 paski, w każdej chwili możemy włączyć jeszcze 2. Oczywiście w każdej chwili możemy podnieść napięcie.
W kamerce jest zrobiony z blachy (60 cm x 40 cm) półwalec.

Z ciekawostek których jeszcze nie widać, cały czas rejestrujemy temperaturę w kamerce, jak i na zewnątrz. Wkrótce, mam taką nadzieję, uda nam się te dane udostępnić na stronie projektu.

Gdyby ktoś się pokusił na podobną konstrukcję to oczywiście służę pomocą.
Piotr Rygielski [2013-06-25, 12:46 ]
Jarek Putaj [2013-06-21, 08:00 ] jak technicznie temat rozwiązaliście. Jakaś malina , openwrt ?
Marek Jasiński [2013-06-21, 22:33 ]
:) No to na koniec zmontujcie taki z robionych co godzine ;) Rzeczywiście, zamiast pokazywać ciemność, można podkładać ostatni zarejestrowany obraz (nawiasem, trafiłem dziś na moment gaszenia światła o 16-tej ;) ). Ostrość myślę że nie jest krytyczna (choć pewnie fajniej byłoby mieć ostre, ale takie też są dobre). Trzymam kciuki, by się Wam udało przez 6 miesięcy projekt pociągnąć i dopracować, a później, na bazie doświadczeń zgromadzonych, kolejny półrok od zimy do lata.
Jarek Putaj [2013-06-21, 22:14 ]
Zdjęcia zapisuję się automatycznie co 1 minutę. Z nich robimy filmiki.

Kamerka w środku jest jaka jest, wkrótce na ten temat więcej. Filmiki samego słońca bez światła też ciekawe, wrzucę na youtuba.
Przed chwilę wymyśliliśmy, by w nocy, zamiast czarnego pola wkładać ostatnie zdjęcie (oczywiście automatem).

Największym problemem którego nie przeskoczyliśmy, jest ostrość widzenia w świetle czerwony naszej kamerki wifi, nie miałem lepszej by potestować.
Marek Jasiński [2013-06-21, 10:26 ]
A, przepraszam, już widzę - 40x50cm - bardzo duży... Mogę Wam udostępnić Agfę MCP w formacie 24x30cm. Ew. można na przyszłe półrocze pomyśleć o jakiejś Fomie - też powinna się dobrze spisać, a 10 arkuszy w tym rozmiarze nie powinno być jeszcze porażająco drogie. Przy okazji - mam nadzieję, że przechwytujecie i zapisuje obraz z tej kamery? Przy robieniu zdjęć z wnętrza co godzinę można by złożyć 3-minutowy filmik z półrocznego naświetlania (24 klatki na sekundę, sekunda na dobę ;) )
Marek Jasiński [2013-06-21, 10:18 ]
:) W końcu udało mi się zobaczyć obraz na żywo. Pierwszy dzień słoneczny (to dobrze, będzie cezura z przesilenia), z innych prób widzę, że już po kilku dniach będzie można podziwiać obraz negatywowy nie tylko śladów Słońca :) Przy okazji dwa pytania - widzę, że papier składacie z kilku mniejszych arkuszy - jaki to jest sumarycznie format? I drugie pytanie - do wszystkich - może ktoś z Was ma niepotrzebna kamerkę z trybem "night view" którą mógłby udostępnić? Wtedy w ciągu dnia dałoby radę wychwytywać obraz tworzony bezpośrednio w camerze obscurze, a od zachodu do wschodu Słońca włączać oświetlenie.
Jarek Putaj [2013-06-21, 08:00 ]
Jeżeli ktoś jest zainteresowany podglądaniem jak tworzy się zdjęcie, to zapraszam na stronę: http://putaj.pl/index.php?option=com_conten t&view=section&layout=blog&id=11&Itemid=127

Poproszę o Wasze kamentarze, uwagi i opinie w tym temacie.