Step-by-Step - kamera anamorficzna 360°

Przepis na kamerę o kącie widzenia w poziomie 360° i kącie widzenia w pionie od ~10° do ~ 70°.

Konstrukcja składa się z walca, wewnątrz którego na całym obwodzie znajduje się papier, a światło wpada przez otworek umieszczony na środku jednej z zamykających go ścianek. W ten prosty sposób możemy szerzej spojrzeć na świat uzyskując przy jednym otworku ciągły obraz. Przeszkodą może się okazać dolny kąt widzenia (~10°), przez co kamera musi być zamontowana jak najniżej względem otoczenia, które chcemy zarejestrować. Można ją również pochylić w odpowiednim kierunku, tak aby w polu widzenia znalazły się interesujące nas elementy. Górny kąt widzenia w pionie można zwiększyć poprzez zastosowanie do budowy dłuższego walca.
Tak więc do dzieła...

 
Potrzebne materiały i narzędzia:
 
• rurka PCV, średnica 50 mm (można również użyć pojemniczka po kliszy)
• blaszka z opakowania po napoju
• czarna farba w sprayu (opcjonalnie)
• czarna taśma izolacyjna
• pinezka (lub gruba igła krawiecka)
• igła do insuliny 0,25 mm (do penów insulinowych, do nabycia w aptece bez recepty)
• papier ścierny 80 i 600
• nóż do tapet i ewentualnie brzeszczot do metalu
• nożyczki
 
Odcinamy nożem lub brzeszczotem walec o długości minimum 6 cm
 
 
Niestety, rurka przepuszcza światło więc malujemy ją czarną farbą (lub oklejamy czarną taśmą izolacyjną). Przed tym szlifujemy powierzchnię grubym papierem (80), dzięki czemu farba dobrze przylgnie i z upływem czasu się nie złuszczy.
 
 
 
 
Z blaszki wycinamy dekiel, w nim będzie otworek.
 
 
 
Zaznaczmy środek i uważnie przy pomocy pinezki robimy wgłębienie. NIE PRZEBIJAMY materiału na wylot! Dobrze jest podłożyć gazetę, wtedy blaszka łatwiej się poddaje.
 
 
Następnie grubym papierem (80) zeszlifowujemy powstałą wypukłość Dzięki tej operacji grubość blaszki w interesującym nas miejscu znacząco się zmniejszyła.
 
 
Igłą do insuliny przebijamy blaszkę, bez wstępnego nakłucia pinezką jest to dosyć trudne (można wstępnie delikatnie przebić otworek na wylot, gdyż czubek igły insulinowej jest bardzo delikatny i przy próbie przebicia metalu może się złamać lub wygiąć, a przecież chcemy, by taka igła służyła nam jak najdłużej).
 
 
Teraz drobnym papierem (600) szlifujemy brzegi otworka, aż do uzyskania gładkich krawędzi. Tą samą operację przeprowadzamy z drugiej strony. Cały proces warto kontrolować przy użyciu szkła powiększającego.
 
 
 
Aby wyeliminować wewnętrzne odbicia od ścianek malujemy blaszkę na czarno, na odwrotnej stronie zamalowujemy okolice otworka, co pomoże ją uchronić przed dziobami ciekawskich ptaków.
 
 
Przyklejamy blaszkę taśmą izolacyjną do wcześniej przygotowanego walca.
 
 
 
Denko z puszki po energy drinku doskonale nadaje się na zamknięcie dla naszej kamery, po wcześniejszym pomalowaniu przynajmniej wewnętrznej strony. Zamiast tego możemy użyć wyciętej blaszki (albo grubej tektury, która pomoże wchłonąć nadmiar wody wpadającej przez otworek).
 
 
Wkładamy papier i zaznaczmy kawałkiem np. białej taśmy miejsce, w którym spotykają się końce papieru, pomoże nam to w odpowiednim ustawieniu kamery. Końce papieru tuż przy krawędzi warto skleić razem, co zapobiegnie ewentualnym odkształceniom materiału.
Zamykamy kamerę i zaklejamy czarną taśmą izolacyjną.
 
 
 
Zabezpieczamy otworek kawałkiem taśmy, którą zdejmujemy po zamontowaniu kamery.
 
 
Teraz możemy zamontować naszą kamerę. Z uwagi na to, iż maksymalny kąt widzenia w pionie wynosi ~ 70°, kamera powinna być zainstalowana tak, aby otworek patrzył pionowo w górę, dzięki temu w czasie przesilenia letniego (22 VI) słońce nie ucieknie nam z papieru. Tego dnia kąt elewacyjny czyli kąt pod jakim padają promienie słoneczne dla naszej szerokości geograficznej wynosi ~ 60°.
 
 
Poniżej przykład zdjęcia z podobnej konstrukcji. Tutaj kamera była ustawiona poziomo i skierowana otworkiem na południe.
 
 
Pytania, sugestie? Pisz na:
 
 
( Onni Virta 24.02.2012 )
 
Maciej Zapiór [2014-04-30, 00:24 ]
Pioziomo:
http://www.solarigrafia.pl/imgs/3727/podgla d.html
Maciej Zapiór [2013-12-30, 23:10 ]
http://www.solarigrafia.pl/imgs/3382/podgla d.html
pionowo, dziurka na zachod
dzieki za manual
Onni Virta [2012-06-05, 18:15 ]
http://solarigrafia.pl/imgs/1043/podglad.ht ml ze słupa
Onni Virta [2012-06-05, 18:15 ]
http://solarigrafia.pl/imgs/1043/podglad.ht ml oto co wyszło na tym słupie
Onni Virta [2012-04-17, 23:10 ]
http://solarigrafia.pl/imgs/835/podglad.htm l tutaj kolejny przykład zdjęcia, rurka o średnicy 25 mm i 130 mm długości, ustawiona pod kątem ok 45 stopni w kierunku południowym.
Marek Jasiński [2012-04-11, 19:20 ]
He he, no fakt, w szkole na ZPT (Zajęcia Praktyczno Techniczne - pamięta ktoś jeszcze? ;) ) się wycinało takim ustrojstwem różne kształty w płytach styropianowych :) W sumie urządzenie proste i warte wypróbowania.
matslawi [2012-04-11, 11:08 ]
A ja mam inną metodę na cięcie rurek pvc pe itd. Znajomy ma bardzo fajne urządzenie, które da się w domu zrobić, o ile się posiada kawałek cienkiego drutu oporowego. To taka elektryczna piła włosowa do cięcia na gorąco :-) Nie ważne, czy wzdłuż czy w poprzek, cięcia są idealne i gładkie, bo nadtopione :-).Donatien [2012-04-02, 03:09 ] Może lepiej tą puszkę po kawie otwieraczem do konserw lub nożem wykroić. Puszki zwykle mają denka z rantem, który jest zaprasowaną częścią ścianek i denka. Jeśli pozbędziesz się tego rantu, to pucha straci mocno na sztywności.
Donatien [2012-04-02, 03:09 ]
Marku ja nozyczkami nacinam na polwalce te pojemniczki jedno ciecie i gotowe ale nie zawsze wychodzi prosto i mozliwe ze Twoj pomysl bedzie lepszy:) co do rurki pcv hmmm ja tam z roznych materialow robie kamerki ale najbardziej lubie puszki po enerdzajzerach, ktorych to ostatnio w robocie spijam krocie:)doszly tez u mnie nowe puchy 586 ml po browarku ladnie sie w nie komponuje wewnatrz dobrze dociety Adox:) a stawiajac taka puche w cntr miasta na 2 m czarnym slupku wyglada jak jego przedluzenie bo redbullowki maja mniejsza srednice i sie bardziej w oczy rzucaja ale stoja wiec jest ok. Co do Anamorfow aktualnie dwa skubia swiatlo z nieba i mam nadzieje ze dobrze im idzie ale mysle ze musze dokoptowac jeszcze z kilka sztuk, zeby bylo w czym wybierac w czerwcu:)a do rury pcv kanalizacyjnej diaxa z dobra tarcza i wiertarka i jedziemy:D ja mam jeszcze w pokoju puche po Kawie nierdzewna bodajze ok 8 l tylko denko musze odpilowac brzeszczotem i bedzie jak znalazl zeby cos oprocz papieru do srodka wepchnac:) tylko gdzie to cholera ustawic...przeciez nawet z takim czarnym pojemnikiem zza plotu bym sie bal wychylic:D
Marek Jasiński [2012-03-02, 08:55 ]
A jak jest z "równością" takiego cięcia? Ja pojemniczki po kliszy nacinam czubkiem nożyka do tapet po powierzchni, jak się później taki pojemniczek ściśnie, to ładnie wzdłuż nacięcia pęka. A co do rurek - mówimy oczywiście o tych kanalizacyjnych? Bo mi jeszcze chodzą po głowie te grubościenne od wody bieżącej czy ogrzewania - te nie powinny pracować, ale zdecydowanie będą trudniejsze w obróbce...
Onni Virta [2012-03-02, 07:32 ]
Owszem, żeby przeciąć ją w poprzek nożem trzeba włożyć w to trochę siły, ale wzdłuż idzie łatwo jeśli mamy ostry nóż.
Marek Jasiński [2012-03-01, 22:48 ]
Tylko trudna w obróbce taka rurka... zwłaszcza na półwalce. Z drugiej strony na półwalce jak znalazł, bo sztywniejsza. Tylko jakaś maszyna do przecinania by się przydała.
rocker [2012-03-01, 22:28 ]
Ja chyba też zanabędę rurkę PCV biorąc pod uwagę trudność ze zdobyciem pojemniczków po kliszach.
Onni Virta [2012-02-26, 21:11 ]
ja już parę metrów bieżących zużyłem :D
Bartek [2012-02-26, 16:09 ]
Hehe. Ze 2 tygodnie temu kupiłem taką właśnie rurę kanalizacyjną z przeznaczeniem na nieco inną eksperymentalną kamerę. Ale pewnie kawałek poświęcę na tego typu konstrukcję, bo efekt ciekawy.
Donatien [2012-02-26, 12:12 ]
No no podoba mi sie to :) ja juz walczylem z anamorphami i nadal walcze:) aktualnie zawiesilem jedna kamere jakis czas temu niestety tam Iza ja wciela...ale beda kolejne:)